Útvonal:FŐTÁV HÍREK - Alaplehetőség az egyenletes díjfizetés
FŐTÁV HÍREK - Alaplehetőség az egyenletes díjfizetés
Szeptemberben módosította korábbi rendeletét a távhőszolgáltatásról Budapest Főváros Önkormányzata a Közgyűlés 66/2012. (IX. 28.) önkormányzati rendeletével. A főváros területén végzett távhőszolgáltatásról szóló rendelet részletesen ismerteti a Közüzemi szerződés szabályait, a szerződésszegés eseteit, a díjalkalmazási és díjfizetési feltételeket, valamint a számlázási előírásokat.
A rendelet díjfizetési lehetőségeket tárgyaló 29. §-a lehetővé teszi, hogy a hődíjat a felhasználó vagy a díjfizető – választásától függően – havonkénti mérés és adatszolgáltatás alapján vagy részszámlák és elszámoló számla kiállításával (havonta azonos összegű díjakkal, majd a 12. hónapban, április végén történő elszámolással, úgynevezett egyenletes díjfizetéssel) fizesse meg. Előírja, hogy a felhasználó vagy a díjfizető választásának hiányában – azaz amennyiben másként nem rendelkezik a szolgáltató felé – a távhőszolgáltató részszámlák és elszámoló számla kiállításával számlázzon.
Megváltozik tehát 2013. május 1-jétől a díjfizetés és elszámolás rendje, a díjfizetők az egyenletes díjfizetéshez képest választhatják a fogyasztás alapján történő fizetést.
A rendelet alaplehetőségként kínálja a díjfizetők számára, hogy a gáz- és áramszámlákhoz hasonlóan időarányosan tervezett 11 egyenlő értékű részszámlán fizessék a távhődíjat is, majd a 12. elszámoló számlán az évi fogyasztásuk alapján rendezzék a különbözetet.
A számlázás módja
A rendelet 36. §-a előírja hogy a résszámlákon feltüntetett hő részmennyiség az elszámolási időszakot megelőző azonos időszak tényfelhasználásának 1/12-ed része. Amennyiben nem áll rendelkezésre tényfelhasználási adat, akkor az elszámolási időszakra időarányosan tervezett, vagy várható hőfelhasználást kell a tényfelhasználás helyett alapul venni.
A rendelet annyiban korlátozza a felhasználót és a díjfizetőt, hogy egy éven belül csak egyszer változtathatnak számlázási módot. Kötelezi a távhőszolgáltatót az elszámolási időszak utolsó napjára, vagy a számlázás megszűnésének időpontjára vonatkozóan elszámoló számla kibocsátására.
Az egyenletes díjfizetés előnyei
A részszámlákon és az elszámoló számlán alapuló egyenletes díjfizetés legfőbb előnye, hogy tervezhető, hiszen a 11 egyenlő értékű számla fixen beállítható a család költségvetésébe, a téli időjárás havonkénti szélsőséges változása nem borítja fel a háztartás költségvetését.
Túl azon, hogy nem kell a téli hónapokban sem kiugróan magas díjakkal számolni, a májusi kezdés lehetővé teszi, hogy az esetlegesen magasabb elszámoló számla nem az év végi ünnepek idején okoz gondot, amikor az ajándékozásoktól egyébként is megterhelt a fogyasztók pénztárcája. Májusban a mögöttünk hagyott téli időjárás ismerete függvényében már hozzávetőlegesen kiszámítható, hogy az esedékes elszámoló számla a kirívóan hideg, vagy a szokatlanul meleg tél miatt negatív, vagy pozitív étékeket tartalmaz-e.
Panaszok csökkenése
Az egyenletes díjfizetéssel összefüggő kiszámítható, egyértelmű számlázással a panaszok csökkenése várható, ami nem csupán a szolgáltató számára kedvező fejlemény, hanem a fogyasztók is érzékelhetik ennek révén a szolgáltatás minőségének javulását. Az év közben lecsökkenő ügyfélforgalom legfeljebb az elszámoló számlák kiküldésének idején szaporodhat meg, amikor az ügyfélszolgálatok időlegesen megnövelt létszámmal és gondoskodással állnak a díjfizetők rendelkezésére.
www.fotav.hu/sajtoszoba/hirek/hir/2012/oct/24/alaplehetoseg-az-egyenletes-dijfizetes/